Potopne cevne črpalke so naprave za posebne namene, ki lahko delujejo nekaj ali celo več deset metrov pod zemljo. So nepogrešljive v mnogih situacijah. Potopno cevne črpalke oskrbujejo gospodinjstva z vodo in zagotavljajo, da je ta na voljo pod ustreznim pritiskom na vseh točkah odvzema. Črpalke pomagajo pri črpanju vode, potrebne za zalivanje rastlin. Vendar pa je za to, da potopna cevna črpalka dobro opravlja svoje naloge, nujna njena pravilna namestitev. Kako poteka? Kako je povezana s parametri naprave? In kaj je treba upoštevati? Na ta in druga vprašanja odgovarjamo v našem članku.
Da bi namestitev potopne črpalke potekala po načrtih, je nujno skrbno izbrati napravo. Na kaj je treba še posebej paziti? Predvsem na kakovost izdelave in kakovost materialov, uporabljenih v celotnem procesu. Izkazalo se je, da uporaba sodobnih tehnologij v motorju in hidravličnih elementih ter prisotnost ustreznih zaščit pozitivno vpliva ne samo na delovanje črpalke, ampak tudi na proces njene namestitve. Pri izbiri moramo biti pozorni tudi na učinkovitost in višino dvigovanja, ter na to, ali lahko črpalka deluje v tako imenovani umazani vodi. Izjemno pomembno je tudi preveriti, kakšni so tla in vodni pogoji na našem območju. Kaj to pomeni? Nujno je ugotoviti, na kakšni globini se nahaja vodonosnik in ali obstajajo velika nihanja njegove ravni. Ključni element je tudi velikost naprave - ta mora biti manjša od premera vodnjaka. Potrebno je vedeti tudi da za približno 10 m dvig vode potrebujem 1 bar pritiska.
V večini primerov so potopne cevne črpalke nameščene v pokončnem položaju. Izjema so naprave, katerih konstrukcija omogoča namestitev pod kotom, vendar ne več kot devetdeset stopinj od navpičnice. Pomembno je, da če se namestitev izvaja v vodnjaku iz betonskih obročev ali v rezervoarju, je treba napravo obdati z zaščitno cevjo.
Potopna črpalka ne sme biti spuščena na dno vodnjaka. Optimalno mesto običajno določi sam proizvajalec, navaja minimalno razliko v višini med motorjem črpalke in dnom vodnjaka, minimalno višino vodne gladine nad hidravličnim sistemom črpalke in največjo globino črpalke pod nivojem vodne gladine.
Prav tako si je pomembno zapomniti, da je namestitev potopne črpalke kompleksna in odgovorna naloga, ki zahteva znanje in izkušnje. Da bi zagotovili pravilno delovanje naprave, je zato priporočljivo poiskati pomoč strokovnjakov.
Za namestitev cevne potopne črpalke je treba najprej zbrati vse komponente, ki sestavljajo črpalkarski komplet. Med ključnimi elementi so: hidroforska posoda, cevna potopna črpalka, trosmerno izpustno mesto, tlačno stikalo, manometer, protipovratni ventil, priključek in pokrov za zapiranje vodnjaka.
Postopek namestitve začnemo tako:
Ko so ti začetni koraki zaključeni, črpalko namestimo v vodnjak. Nadaljujemo z:
Po končani namestitvi vseh elementov je potrebno še montirati rezervoar na steno, priključiti PE cev na petosmerno izpustno mesto, nameščeno na rezervoarju, in priključiti električni kabel na tlačno stikalo.
Vsak primer namestitve zahteva individualno prilagoditev. Čeprav je idealno, da je cevna potopna črpalka nameščena tako, da je najnižja dinamična raven vode vsaj dva metra nad izpustom črpalke, v nekaterih primerih to ni mogoče. V takšnih situacijah je treba namestiti posebne zaščite, ki preprečujejo suho delovanje črpalke. Med nameščanjem črpalke v vodnjak je pomembno, da je električni kabel varno pritrjen na tlačno cev z uporabo plastičnih vezic, da preprečimo poškodbe ali pretrganje. Neposredno nad črpalko je treba namestiti protipovratni ventil, ki ščiti napravo pred udarci povratne vode.
V sledečem posnetku imate nazorni prikaz montaže črpalke!
Ustrezne zaščite
Pred začetkom stalne uporabe črpalke je pomembno upoštevati nekaj ključnih varnostnih ukrepov. Najprej je priporočljivo preveriti zmogljivost vodnjaka. To lahko storite z neprekinjenim črpanjem vode vsaj eno uro. Če je voda, ki jo črpamo, namenjena pitju, je nujno preveriti njeno primernost in sestavo. O varnosti odloča tudi tesnjenje vseh elementov, ki preprečuje mešanje pitne vode z podtalnico.
Za nemoteno delovanje celotne namestitve je nujno ustrezno položiti električni kabel, ki mora biti zaščiten s plastičnimi sponkami. Upoštevati je treba tudi sezonsko nizke ali celo negativne temperature, ki lahko povzročijo manjše in večje poškodbe. Da bi temu preprečili, je priporočljivo uporabiti toplotno in izolacijsko plast ter poskrbeti za ustrezno globino položitve ključnih elementov.
Različne črpalke, ki se uporabljajo v domačem okolju, kmetijstvu in številnih industrijskih sektorjih, znatno poenostavijo procese črpanja vode in njeno distribucijo do mest uporabe. Za zagotovitev njihovega nemotenega delovanja je ključno, da so ustrezno zaščitene pred suhim tekom in preobremenitvijo, ki lahko privedeta do resnih poškodb. V nadaljevanju vam bomo podali nasvete, kako zmanjšati tveganje za okvaro črpalke.
Suhi tek se lahko pojavi pri delovanju potopnih črpalk. Razlogi za to stanje so lahko različni – od namestitve črpalke preblizu vodne gladine, znižanja gladine vode, do izbire prevelike zmogljivosti naprave glede na parametre vodnjaka. To je izredno nevarno, saj je običajno težko zaznati, kdaj do tega pride, in ukrepati je lahko že prepozno. Črpalka, ki deluje na suho, ne more ohlajati motorja, kar lahko privede do zatikanja hidravličnih delov ali celo resne poškodbe krmilne enote.
Prav tako nevarno je preobremenitev, ki lahko povzroči podobne posledice. Pogosto je vzrok za to namestitev črpalke preblizu dna, kar lahko vodi do sesanja peska in blata, posledično pa do hitrejše obrabe črpalnih delov in nevarnega pregrevanja motorja. Ker sta oba pojava škodljiva za črpalko, je pomembno vedeti, kako se jim izogniti.
Obstaja več načinov, ki lahko pomagajo zaščititi črpalko pred suhim tekom in preobremenitvijo. Vključujejo:
Obstaja več načinov, ki pomagajo zaščititi potopne črpalke pred suhim tekom in preobremenitvijo. Izbrati vsaj enega izmed njih zagotavlja, da bodo črpalke delovale brez okvar še mnoga leta.
Potopne črpalke so naprave, namenjene črpanju vode iz globokih vodnjakov. Njihova naloga je črpanje vode iz dna vodnjaka na površje in njeno dostavo do vodovodne instalacije v gospodinjstvu. Takšni vodni viri se vrtajo s pomočjo specializirane vrtalne opreme, njihova globina pa pogosto presega 10 m. Standardni premer vrtine vodnjaka v naši državi znaša približno 160 mm, vendar obstajajo tudi vodnjaki z veliko ožjimi odprtinami. Nekateri med njimi imajo odprtine premera 100 mm, najdemo pa tudi vodnjake z še manjšimi odprtinami! Vodnjaki, katerih odprtine so manjše od 125 mm, predstavljajo poseben izziv za investitorje, saj vanje ne ustrezajo vse univerzalne črpalke.
Katero potopno črpalko bi bilo treba namestiti v globok vodnjak, ki se odlikuje z izjemno ozko odprtino? Če želite izvedeti odgovor na to vprašanje, vabljeni k branju našega današnjega prispevka!
Ker mora biti potopna cevna črpalka nameščena v vrtini vodnjaka, morajo naprave, namenjene ozkim vodnjakom, predvsem odlikovati izjemno vitka zasnova. Pri izbiri primerne potopne črpalke moramo upoštevati, da mora biti njen premer za vsaj 10 do 15 mm manjši od premera vrtine vodnjaka oz. izvrtine. Njihov premer lahko znaša od 74 do 90 mm, kar omogoča enostavno namestitev v vrtini vodnjaka s premerom manjšim od 125 mm.
Zelo pomembna je tudi njihova kompaktna zasnova. Zahvaljujoč temu se takšne črpalke odlično spopadajo s črpanjem celo velikih količin vode na znatno višino. Dobra tehnološka rešitev za ozke in globoke vodnjake so večstopenjske potopne črpalke. V takšnih napravah se pogosto uporabljajo motorji z majhno močjo, ki pa so sposobni ustvariti dovolj visok tlak, da zagotovijo zadovoljivo operativno učinkovitost uporabnikom (črpajo celo do 100 litrov vode na minuto!).
Ozki vodnjaki od investitorjev zahtevajo nakup ozke potopne cevne črpalke. Na srečo to ne pomeni, da bo takšna naprava manj učinkovita od črpalk standardnih dimenzij. V naši spletni trgovini boste našli različne modele ozkih potopnih črpalk, ki dosegajo zelo visoko učinkovitost. Pri izbiri primerne črpalke za svoj vodnjak/vrtino pa se ne bi smeli usmerjati zgolj po njeni učinkovitosti. Večja učinkovitost ni vedno prednostna, saj lahko povzroči prehitro zniževanje vodne gladine med črpanjem, kar lahko posledično pripelje do zelo nevarnega suhega teka črpalke.
Vredno je tudi biti pozoren na material, iz katerega je izdelano ohišje take črpalke. Z izbiro modela, izdelanega iz najvišje kakovosti nerjavečega jekla, pridobimo zagotovilo zanesljivega delovanja za dolga leta.
Da bi bila uporaba tekoče vode iz pipe popolnoma udobna, mora imeti ustrezni tlak. Žal se včasih zgodi, da je zaradi različnih dejavnikov njegova vrednost bistveno prenizka. Preberite si naš vodič in izvedeli boste, kako povečati tlak vode v domačem vodovodnem sistemu.
Tlak v vodovodnem sistemu je določen s tehničnimi predpisi in se giblje med 2 in 6 bari. Vendar se za optimalno in zadostno vrednost običajno šteje 4 bare, na katere so najpogosteje nastavljeni ventili v domačih sistemih. Kljub temu se lahko zgodi, da tlak nenadoma pade, kar otežuje uporabo vode. Vzrokov za to stanje je več.
Najprej je treba preveriti, ali v sistemu ne prihaja do puščanja. Priporočljivo je tudi preveriti nastavitev ventilov, še posebej v novogradnjah. V starih stavbah pa lahko za prenizek tlak povzročijo zamašene cevi, v katerih se je nabralo veliko vodnega kamna. Včasih je takšno stanje odvisno tudi od vodovodov, zato je to zagotovo vredno prijaviti. Če so vsi navedeni vzroki izključeni, ostane reševanje problema samostojno, kar je mogoče z nakupom ustreznih naprav.
Naprava, ki se dobro spopada z vzdrževanjem ustreznega tlaka v sistemu, je hidrofor. Ker se običajno pojavlja skupaj s črpalko, govorimo o hidroforskih kompletih. To je običajno majhna instalacija, ki omogoča prenos vode iz vodnjaka v primeru, da ni priključka na vodovodno omrežje, in zagotavlja konstantni tlak v ceveh. Naloga črpalke je povečanje tlaka vode, ki se shranjuje v hidroforu. Te naprave se najpogosteje uporabljajo v zasebnih stavbah, lahko pa so nameščene tudi v mestnih sistemih. Hidrofor je nujen, ko črpamo vodo iz lastnega vodnjaka ali ko prenizek tlak na priključni točki vodovoda onemogoča dovod vode do vseh točk.
Da bi hidrofor in črpalka dobro opravila svoji nalogi, je pomembno, da ju izberemo glede na specifične potrebe, saj se posamezni modeli lahko znatno razlikujejo. Na trgu so na voljo tako kompaktni kompleti, ki jih lahko postavimo v kuhinjsko omarico, kot tudi precej večji, ki zahtevajo namestitev v ločenem prostoru. Za izbiro pravega hidroforskega kompleta je treba predvsem določiti svoje potrebe po vodi. Večja kot je poraba vode, večji naj bo rezervoar in močnejša črpalka.
Ustrezni tlak vode prinaša veliko udobja za uporabnike in tudi varnost sistema. Zato je pomembno, da njegovo stanje nadzorujemo in v primeru nepravilnosti poskušamo najti vzrok težave. Včasih se kot edina učinkovita rešitev izkaže nakup hidroforskega kompleta.
Zima v našem podnebju zahteva zgodnje priprave, povezane z zaščito številnih naprav pred delovanjem mraza. To ima poseben pomen v primeru črpalk, ki so v stiku z vodo, saj bi v primeru njenega zamrzovanja lahko prišlo do resne poškodbe naprave. Iz našega prispevka boste izvedeli, kako zaščititi potopno črpalko pred zimo?
Potopna črpalka je naprava, ki se uporablja za črpanje vode iz vodnjakov/vrtin globljih od 8 metrov, kot tudi iz vodnih rezervoarjev. Njena najpomembnejša lastnost je zmožnost ustvarjanja velikega tlaka, s čimer zagotavlja ustrezni tok vode na vseh točkah porabe. Pogosto je značilna po kompaktni zasnovi - ima obliko podolgovatega valja, v katerem se nahajata motor in hidravlični sistem. Zaradi svoje vsestranskosti se uporablja tako v enodružinskih hišah kot v različnih industrijskih obratih in kmetijah.
Da bi potopna črpalka pravilno opravljala svoje funkcije, mora biti potopljena na globino, ki presega 8 metrov. Zdi se torej, da jo zmrzal ne ogroža, saj mraz ne seže tako globoko. Vendar je treba upoštevati, da črpalka ni samostojna naprava, in da je črpanje vode mogoče zahvaljujoč sodelovanju s hidroforskim kompletom. Za njega lahko mraz predstavlja nevarnost, zato je treba ustrezno pripraviti instalacijo na zimo.
Da bi instalacija varno preživela zimsko sezono, je treba iz hidroforskega kompleta na potopni črpalki izpustiti vodo. Voda, ki ostane v hidroforskem kompletu, bi pod vplivom mraza povečala svoj volumen, kar bi lahko povzročilo počenje naprave. Da bi bili prepričani o njegovi varnosti, ga lahko demontirate in shranite na suhem in toplem mestu. To storite tako, da odklopite črpalko od napajanja, odvijete cev, ki povezuje črpalko s hidroforjem, in nato izlijete vodo iz rezervoarja hidrofora. Ni se vam treba bati, da bi v njem ostanki vode, saj bo ta izhlapela. Drug način je izpust vode iz instalacije in izolacija same naprave.
Čeprav je priprava črpalke in hidroforskega kompleta na zimo lahko nekoliko naporna, je vsekakor vredno to opraviti, saj to omogoča izognitev okvaram in resnim poškodbam naprav.
Tako v gospodinjstvih kot v industriji in kmetijstvu se uporabljajo različne vrste črpalk. Na trgu je na voljo zelo velik izbor teh naprav, ki se med seboj razlikujejo tako po tehničnih parametrih kot tudi po namenu uporabe. Ena izmed bolj priljubljenih vrst so potopne črpalke. Odkrijte, za kaj so namenjene.
Potopne črpalke, znane tudi kot potapljaške črpalke, so prilagojene za delovanje pod vodo, a se razlikujejo od globinskih potopnih črpalk, ki so namenjene črpanju vode iz večjih globin in lahko ustvarjajo visok tlak za oskrbo gospodinjstev. Potapljaške črpalke običajno ne ustvarjajo dovolj visokega tlaka za takšno oskrbo, vendar so izjemno koristne za številne druge aplikacije, kot so odvodnjavanje bazenov, ribnikov, odvodnjavanje jarkov in kleti, do praznjenja greznic. Velika raznolikost pomeni, da je pred izbiro pomembno upoštevati namen črpalke, saj se naprave delijo na:
črpalke za greznice in gnojevko - naprave olajšajo odvajanje odpadnih voda v enodružinskih hišah, kmetijah, podjetjih in ustanovah. Omogočajo učinkovito in brezproblematično odvajanje odpadkov, tudi iz komunalnih greznic. Potapljajo se v globino rezervoarja greznice, kjer črpajo tako prečiščene kot neprečiščene odpadne vode na ustrezno višino. Prilagojene so za črpanje vode z visoko stopnjo onesnaženosti in gostote. Skrbijo tudi za hitro in učinkovito odvajanje odpadnih voda iz umivalnikov, kadi, stranišč ali tuš kabin ter drugih sanitarnih elementov, opremljenih z odtočnim kanalom.
črpalke z drobilnikom - črpalke z drobilnikom so izjemno učinkovite naprave pri črpanju močno onesnaženih odpadnih voda. Odlikuje jih visoka učinkovitost tudi v težkih delovnih pogojih in odpornost na obrabo. Zahvaljujoč vgrajenim drobilnikom različnih vrst drobijo biološke nečistoče, kar olajša njihovo črpanje, še posebej v sistemih, ki uporabljajo cevi z majhnimi premeri pretoka.
črpalke za profesionalno uporabo - to so naprave, namenjene delu v težkih pogojih, ki bodo izpolnile pričakovanja strank, ki potrebujejo močne in trpežne potopne črpalke za profesionalno delo. Uporabljajo se lahko za odvodnjavanje poplavljenih prostorov, melioracijskih jarkov, izkopov, vodnjakov ali kanalizacijskih jaškov, torej povsod, kjer se soočamo z onesnaženo vodo.
Potopne črpalke so izjemno uporabne naprave z mnogimi aplikacijami. Zaradi velike raznolikosti je pred dokončno izbiro pomembno natančno določiti, za katere naloge bo črpalka uporabljena. To bo omogočilo izbiro optimalne naprave z ustreznimi parametri.
Potopne črpalke so sodobne naprave, namenjene črpanju čiste vode iz velikih globin. Najpogosteje se uporabljajo za vodnjake, katerih globina presega 8 metrov, pa tudi za vodne rezervoarje. Njihovo delovanje je izjemno učinkovito, pod pogojem, da so pravilno izbrane glede na individualne potrebe. Odkrijte, katerih 10 napak se morate izogniti pri izbiri potopne črpalke za dom.
Potopne črpalke se uporabljajo v različnih namakalnih sistemih, njihove številne prednosti pa omogočajo uporabo tako v enodružinskih hišah kot v industrijskih obratih in kmetijskih gospodarstvih. Uspešno se lahko uporabljajo za oskrbo s pitno vodo v hidroforskih sistemih, namakalnih in vodovodnih sistemih, celo za črpanje mineralnih ali termalnih vod. Njihova najpomembnejša lastnost je zmožnost ustvarjanja velikega tlaka, kar jim omogoča učinkovito črpanje vode iz velikih globin. Poleg tega zagotavljajo ustrezni tlak na vseh točkah odvzema vode. Najpogosteje so zasnovane kompaktno - v obliki podolgovatega valja, v katerem se nahaja motor in hidravlični sistem. Da bi črpalka dobro opravljala svoje funkcije, jo je treba individualno prilagoditi.
Potopna črpalka je učinkovita naprava z visoko delovno zmogljivostjo. Vendar pa je ključnega pomena, da je črpalka pravilno izbrana, da lahko pravilno opravlja svoje funkcije.
Voda je element, brez katerega si ne moremo predstavljati življenja. In povsem upravičeno, saj je človeku nujno potrebna za preživetje. Vendar to še ni vse, saj voda odloča tudi o rasti rastlin, ki jih tako radi uživamo skozi celo leto. Po drugi strani pa lahko njen presežek na kmetijskih zemljiščih predstavlja resničen problem. Zato je za uravnavanje razmer in zagotavljanje učinkovite kmetijske produkcije nujna uporaba različnih vrst črpalk. Ena izmed najpogosteje uporabljenih so potopne črpalke. Kakšno vlogo imajo v kmetijstvu? In kako izbrati model, ki bo izpolnil naša pričakovanja? Na ta in druga vprašanja odgovarjamo v našem članku.
Potopne črpalke, ustvarjene za potrebe kmetijstva, so profesionalna orodja, ki se ponašajo z izjemno dolgo življenjsko dobo in robustnostjo. Visoka kakovost izdelave je vidna v izbiri materialov, načinu konstrukcije in premišljenem načrtovanju funkcionalnosti. Ti izdelki so zanesljivi, učinkovito opravljajo svojo nalogo in pospešujejo delo. Poleg tega se črpalke, uporabljene v kmetijstvu za namakanje ali odvodnjavanje, lahko uporabljajo tudi drugje, kar dokazuje njihovo izjemno vsestranskost.
Da bi potopna črpalka izpolnila naše zahteve v kmetijstvu, moramo izbrati primeren model. Pomembno je, da izberemo črpalko z izboljšano odpornostjo na pesek, ki zaradi posebnih plavajočih rotorjev odlično opravlja svojo nalogo. Upoštevati moramo tudi ekonomske dejavnike, ki zagotavljajo dolgoročne prihranke, in izbrati materiale, kot je nerjaveče jeklo, ki imajo higienske certifikate PZH.
Potopne črpalke so posebne naprave, ki se odlično obnesejo pri črpanju vode iz različnih virov, odvisno od njihove konstrukcije. Predvsem se uporabljajo v globokih vodnjakih, obročnih vodnjakih in pri samostoječih rezervoarjih. Njihova zasnova omogoča črpanje iz mest, kjer je vodna gladina nižja od osmih metrov, kjer standardne črpalke ne bi bile učinkovite. Črpalke se uporabljajo tudi v različnih namakalnih sistemih in so zaradi svoje vsestranskosti vse bolj priljubljene.
Potopne cevne črpalke so odlična izbira za vsakogar, ki vodi majhno ali veliko kmetijo. Naši Izdelki so zasnovani tako, da izpolnjujejo najpogostejše potrebe in se ponašajo z dolgo življenjsko dobo, odpornostjo na pesek in uporabo visokokakovostnih materialov. S široko paleto modelov, ki so na voljo, lahko najdete črpalko, ki bo ustrezala vašim specifičnim potrebam in zagotovila učinkovito, zanesljivo delovanje.